SZCZYT ŚLĘŻY

Ślęża to najbardziej wysunięty na północ i największy w okolicy Wrocławia masyw należący do przedgórza Sudetów. Wysokość masywu 718m n.p.m. ,wysokość względna 500m. Na szczycie znajduje się prócz schroniska i wieży radiowej, odremontowany kościół z wieżą widokową z której rozciąga się niezapomniany widok. Góra stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion- jego początki sięgają  epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany jest z osadnictwem celtyckich Bojów. Na szczycie góry odnaleziono fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża – według hipotez badaczy “krzyż garbo” prawdopodobnie związany był z celtickim kultem solarnym. Miejsce to nazywane niegdyś, Śląskim Olimpem,  jest wciąż  nieodgadnione, owiane tajemnicą, posiadające wiele legend i opowiadań. Nazywane również “Świętą Górą”, która to niegdyś była siedzibą bogów: słońca i księżyca. Wchodząc lub schodząc od strony Sobótki i Hotelu “Sobotel” warto po drodze odwiedzić schornisko, gdzie można delektować się swierzym piwem i dobrym jadłem , a dzieci dodatkowo mogą miło spędzić czas w zbudowanym tam PARKU LINOWYM.  Wszystkie szlaki są niezwykle malownicze i każdy z osobna ma na swej drodze niespotykane i odmienne ciekawostki- POLECAMY WSZYSTKIE.

  • DOJAZD – 3 min
  • DOJŚCIE od nas  – 10 /20 min pieszo

PRZEŁĘCZ TĄPADŁA

Przez przełęcz przebiega granica obszarów o różnej budowie geologicznej – Ślęża zbudowana jest z gabra, a Radunia z serpentynitów. Przechodzi przez nią szosa ze Świdnicy przez Tąpadła i Sulistrowiczki do Sobótki. Na przełęczy znajdują się: parking, leśniczówka, bufet przy szlaku i w ośrodku wczasowym, polana ogniskowo – grillowa oraz węzeł szlaków turystycznych. Podobnie jak i Ślęża, przełęcz jest popularnym celem weekendowych wycieczek mieszkańców Wrocławia i okolic. Doskonała zarówno dla rowerzystów, ze względu na długie i malownicze zjazdy oraz pieszych mogących dostrzec urokliwe miejsca niedostępne w inny sposób.

  • DOJAZD – 15 min

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY W SULISTROWICZKACH

Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady, będąca Wotum Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego, przyciąga wiernych z okolicznych i odległych stron naszego regionu, kraju i zagranicy. Ten niewielki kościółek, leżący u stóp Ślęży, zachwycając swoim góralskim klimatem, z każdym rokiem staje się coraz piękniejszy, coraz bardziej popularny.
“Kiedyś szukano tu Boga – mówi ks. prałat dr Ryszard Staszak, rektor Samodzielnego Ośrodka Duszpasterstwa w Sulistrowicach, kustosz Kaplicy i restaurator Kościoła na szczycie Śleży – dzisiaj ludzie szukają tu kontaktu z Bogiem, którego już znają”

W sanktuarium odbywają się min. coroczne święcenia miłośników samochodów “na zlotach WV Garbusa”, agapy, koncerty raperskie i muzyki poważnej i wiele innych atrakcji. Polecamy szczególnie strudzonym wędrowcą, celem wyciszenia i nabrania sił. Przykościelny ośrodek oferuje kawę , herbatę ciastka i lody za /co się rzadko ówczesnie spotyka/ symboliczne “co łaska – Bóg zapłac”. Polecamy wycieczkę połaczyć ze zwiedzaniem Źródła św. Jakuba, Parku Wenecja czy Przełęczy Tąpadła.

  • DOJAZD – 13 min

ŹRÓDEŁKO ŚW. JAKUBA I PARK WENECJA

Źródełko Św. Wojciecha.
Na skraju łąki na wschód od Potoku Sulistrowickiego znajduje się znane “źródło życia” – ocembrowane źródło wody chętnie pobieranej do picia. Obok źródła w 1999 roku postawiono figurkę Madonny. Wejście na szlak prowadzący do źródełka znajduje się około 150 metrów od Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, zaś samo źródło położone jest na skraju parku Wenecja. Pradawne legendy mówią o wielu rytualnych obrzędach m.in. o pielgrzymach, którzy nocą wchodzili na górę, po drodze oczyszczając się w pobliskich źródłach, szli w blasku pochodni do kamiennego kręgu, znajdującego się na samej górze do 1300r p.n.e. I jak się mówi, źródła te po dziś dzień, mają właściwości bioenergetyczne. W okolicy źródła św. Wojciecha podobno zanika energia kosmiczna co daje lecznicze właściwości owej wodzie. Jedno jest pewne i przez nas wypróbowane, woda z niego jest orzeźwiająco zimna i “bez kamienia”.

Park Wenecja
Park Wenecja , utworzony w 1914 roku w Dolinie Sulistrowickiego Potoku. Prowadzą do niego od szosy dwie stylowe bramy, Górna i Dolna – niestety obie bardzo zniszczone. W Parku zachowały się dwa stawy, zespół kaskad i mnóstwo wiekowych drzew. Druga część parku w stylu angielskim znajduje się po drugiej stronie szosy w Centrum Szkolenia Wolontariatu Episkopatu Wrocławskiego.

  • DOJAZD – 14 min

ZALEW SULISTROWICE

Zalew zbudowany jest na Sulistrowickim Potoku poniżej wsi Sulistrowice i pełni rolę przeciwpowodziową i rekreacyjną. Na zalewie urządzone jest kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Nad zalewem położony jest Ośrodek Wypoczynku Świątecznego. Szczególnie polecamy go latem i późną zimą z uwagi na możliwość wędkowania bezpośrednio na lodzie. Około 1/4 linii brzegowej zalewu jest własnością Ośrodka Wypoczynku Świątecznego, który posiada strzeżoną plażę z odpłatnym wstępem. Pozostały okoliczny teren jest tzw. “dziką plażą” ogólniedostępną dla wypoczywających.

W 2019r zbiornik został poddany  renowacji. Od tego czasu prócz części płatnej i strzeżonej  posiada także darmową, piaszczystą plażę gminą z darmowymi stałymi leżakami i miejscem na ognisko.

  • DOJAZD – 12 min

ZALEW MIETKÓW - BOŻYGNIEW

To największe w województwie dolnośląskim jezioro zaporowe utworzone przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie, około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia. Geograficznie położone jest na Równinie Świdnickiej, w przecinającej ją Dolinie Bystrzycy i położone na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Jezioro ma powierzchnię zalewu 9,29 km² i pojemność 65 mln m³  oraz maksymalną głębokość 11 metrów, długość 4 km, szerokość 2,5 km, wysokośc zapory 17 metrów. Jezioro Mietkowskie jest również największym obszarem wędkarskim na Dolnym Śląsku, cenionym dla występujących w dużych ilościach sandaczy, a także leszczy i okoni. Trafiają się tu także szczupaki, karpie, liny, krąpie, rzadziej – sumy. W jeziorze żyją także bobry. Świetne miejsce do  pływania i wszelkiego typu rekreacji wodnej.

  • DOJAZD – 15 min

POBLISKIE KAMIENIOŁOMY CHWAŁKÓW

Kamieniołom znajduje się około 50 metrów od asfaltowej drogi przy zjeździe z Sobótki do Mysłakowa (z drogi słabo widoczne są wieże kolejki czynnego kamieniołomu położonego obok – !!! niespotykana okazja zobaczenia prac wydobywczych idąc do góry od strony nieczynnego kamieniołomu !!!).

Z uwagi , iż samemu trudno do niego trafić przedkładamy Państwu jego położenie
GPS: N50, 53′ E 16, 41′
Okrąg: N50,53’42” E 16,40’50”

Od 2022r.  przebywanie na terenie  kamieniołomu jest nielegalne. Wykorzystywany od czasów wojny teren został zamknięty i częściowo zagruzowany z powodu licznych wypadków śmiertelnych !!!

  • DOJAZD – 6 min

REZERWAT BĘDKOWICE

Rezerwat obejmuje tereny dobrze zachowanego zespołu osadniczego Ślężan, który funkcjonował od VIII do XIII w. Na powierzchni około 50 ha obejmuje grodzisko i cmentarzysko kurhanowe. Grodzisko ma wymiary 65 x 75 m, posiada elipsowaty kształt, otoczone jest wałem obronnym. Na grodzisku urządzono skansen osadniczy w postaci dwóch chat z okrąglaków i studni. Na zachód od grodziska znajduje się miejsce spotkań archeologicznych z wiatą, paleniskiem i ekspozycją wystawienniczą. Po północnej stronie grodziska jest niewielki krąg kultowy, grobla ze średniowiecznym stawem oraz wał zewnętrzny. Cmentarzysko kurhanowe liczy około 7 kurhanów – stożkowych kopców ziemnych niekiedy zwieńczonych kamieniami. Część kurhanów zrekonstruowano i ogrodzono. Wejście główne do rezerwatu znajduje się na kulminacji drogi między Strzegomianami a Będkowicami i prowadzi przez bramę w palisadzie z drewnianymi postaciami wojów piastowskich.
Na terenie rezerwatu znajduje się leśniczówka oraz miejsce do rozpalenia ogniska lub grilla. WSTĘP WOLNY.

  • DOJAZD – 6 min
© Copyright 2023 acomedia.pl